Medžio apdirbimo įrankiai: klasifikacija ir naudojimas

medzio_apdirbimo_irankiai

Apdirbant medieną labai svarbi darbo kokybė ir greitis. Tam, kad darbas vyktų sklandžiai reikalingi medžio apdirbimo įrankiai. Frezos, pjūklai, grąžtai, medienos staklės — visa tai reikalinga norint medinį rąstą paversti buityje naudojamu daiktu. Tačiau, tam, kas nėra susidūręs su medienos ruošimo darbais, gali kilti klausimų: nuo ko prasideda medžio apdirbimo darbai? Kokie medžio apdirbimo įrankiai dažniausiai naudojami? Šis straipsnis ir skirtas tiems, kas medžio apdirbimo srityje yra visiški naujokai.

Medžio apdirbimo įrankiai — kas tai?

Visiems aišku, kad medis savaime nevirsta stalu, kėde ar durimis. Visus šiuos daiktus gamina žmogus, į pagalbą pasitelkdamas įvairiausius įrankius. Medžio apdirbimas, plačiąja prasme, yra ūkio šaka, apimanti lentpjūves, statybinių stalių medienos dirbinių įmones ir medienos produkcijos paruošimą, gamybą bei realizavimą. Medžio apdirbimo įrankiai — tai prietaisai, naudojami medienos apdirbimo procesuose. Žinomiausi ir dažniausiai naudojami medienos apdirbimo įrankiai yra: pjūklai, frezos, grąžtai, medienos staklės, šlifuokliai, smulkintuvai, obliai. Visi šie medžio apdirbimo įrankiai yra klasifikuojami į:

  • paruošimo įrankius;
  • apdirbimo įrankius;
  • apdailos įrankius.

Ankščiau, kuomet nebuvo mechanizuoto darbo, medį apdirbdavo rankiniu būdu. Šiomis dienomis medienos apdirbimo pramonė stipriai pažengusi technologijų srityje, todėl daugelis medžio ruošimo darbų yra atliekami mechanizuotu, automatizuotu būdu. Daugelis lentpjūvių yra įsidiegusios pažangią medžio apdirbimo įrangą, dažniausiai tai automatizuotos linijos, turinčios pakrovimo ir iškrovimo transporterius, pjaustymo agregatą, naujausią skenavimo ir valdymo įrangą. Staklininkas specialia kreida pažymi pjūvio vietas, o skeneris savarankiškai atpažįsta defektinę vietą ir perduoda informaciją į valdymo bloką. Tokia, automatizuota, linija gali atlikti daugiau kaip 40 pjūvių per minutę ir pasiekti 100 m/min stūmos greitį. Taigi, medienos apdirbimo darbai tampa greiti, efektyvūs ir kokybiški. Rankiniu būdų naudojami medžio apdirbimo įrankiai užleidžia vietą technologijoms.